Anonymous

If A Dozen Eggs Cost $1.32 At A Local Grocery Store, What Is The Cost Of A Single Egg?

3

3 Answers

Oddman Profile
Oddman answered
$1.32 if your store only sells eggs by the dozen. $0.66 if you can buy a half-dozen.

The average price per egg is $1.32/12 = $0.11.

Answer Question

Anonymous