Anonymous

Sally Wants To Buy Some Accessories For Her Hair. She Can Buy Two Scrunchies And Four Barrettes For $12.50 Or One Scrunchie And 6 Barrettes For $12.25. How Much Does The Scrunchie Cost That She Wants To Buy?

2 Answers

Oddman Profile
Oddman answered
If she were to make her first purchase 6 times, she would have
   12 scrunchies + 24 barrettes for $75.00
If she were to make her second purchase 4 times, she would have
   4 scrunchies + 24 barrettes for $49.00
The difference between these two scenarios is
   8 scrunchies = $26.00
Her scrunchies are $3.25 each.
Her barrettes are $1.50.
Anonymous Profile
Anonymous answered
Jenna earns $100
babysitting. With this money, she is able to buy the two things she was saving
up for: A new dress and a winter scarf. Because she can buy what she wanted,
Jenna concludes that there are no trade-offs. What is the flaw in Jenna's
reasoning? Explain.

Answer Question

Anonymous