Gold costs $35 per ounce. What does the gold in an 8-pound bar cost? (note: Gold is weighted in troy weight, so 1 pound = 12 ounces.)

1 Answers

Duane Bryant Profile
Duane Bryant answered
Convert pounds to ounces by multiplying 8 by 12
Then multiply that by $35

Answer Question

Anonymous